2. mese Pikk és Pakk álma - Hanggyakorlatok

2014.04.26 17:49

2.fejezet

Fedezzük fel a hangunkat! Hanggyakorlatok

Ebben a fejezetben a hangunkkal fogunk játszani.

Ezt a gyerekek nagyon szeretik, hiszen a kisgyermekek a beszédtanulás folyamán maguk is felfedezik a hangjukat, annak lehetőségeit, és ez sokáig nagyszerű mókát jelent a számukra. Aztán a felnőttek már nem nagyon használják hangjuk sokféleségét, illetve a beszédben nem jelent tudatos eszközt számukra. Hát, most lássuk ezt a csodás hangszert!

A hangokkal való játék egyébként nagyon alkalmas arra, hogy kimozdítsuk a gyerekeket egy-egy beragadt helyzetből. Amikor beakadnak egy állapotba, akkor szép szóval, okos beszéddel elég bonyolult kiszedni onnan őket. Mert akkor épp nem okosak...

A hanggal való játék nem jelenti persze azt, hogy sakál módra üvöltjük, hogy húzd már fel a cipőd!!!

Középső gyermekemet fél évig etettem Donald bácsi szinkronhangján. Remek szolgálatot tett egy borzalmas, idétlen fejhang, amikor a legkisebbnek repedt fel a dobhártyája, és kezelnem kellett naponta többször. Mivel az ölemben feküdt és foglaltak voltak a kezeim, a nagy lábujjamra rajzolt arcból és ebből a hangból lett Cumi Tomi, ami őt elszórakoztatta, míg én végeztem a számára fájdalmas műveleteket. És persze a totális összeomlás idején is ez vált be a legjobban. Tudjátok, amikor három hullafáradt gyereket kell megfürdetni, vagy vacsoráztatni, esetleg mindkettőt... Amikor semmi nem használt, akkor jött a bohóc éneklés. A lehető legbárgyúbb kántálás, hörögve éneklés, bandzsítós versmondás volt az egyetlen, ami bevált. Ilyenkor a kacagás kibillentette őket a nyűgösködésből, megették a vacsit, örömmel ugrottak a vízbe valami kacsás idétlenkedés okán, eltűrték a szappant, a fogkefét, és véráldozat nélkül sikerült ágyba tenni őket.

Egy színész barátom panaszkodott egyszer, hogy milyen nehéz időnként a gyerekével. Elmeséltem neki a fenti receptet, döbbenten nézett, aztán csak ennyit mondott: Nahát, ez eddig miért nem jutott eszembe...

Szóval sokszor még annak sem, akinek ez a szakmája! De ti most már tudjátok! Jó szórakozást!

Megjegyzem még, hogy a felnőttek is gyakran működnek bizonyos érzelmi állapotoktól vezérelve: hiszti üzemmód, sértődött üzemmód, pánik üzemmód stb. Őket is ki lehet onnan billenteni egy váratlan hanggal, nem várt cselekedettel, esetleg egy mosollyal. Azért legyetek óvatosak, a főnöknél nem biztos, hogy beválik, ha Csőrike vagy Breki hangján próbálod kimozdítani aktuális frászából... !

 

Megdöbbentő dolog történt nálunk. Szörnyű hiba. Leírom, hogy eszetekbe jusson, ha esetleg nálatok is aktuális lesz. Az én legnagyobb gyermekem azzal szórakoztatta magát és minket, hogy elképesztő hangorgiát rendezett. Bálnahangokkal kezdte, majd jött a többi állat. Én közben írtam, és egy cseppet sem zavart, hogy óbégat. Igenám, de egyszercsak elakadtam és szerintem nem szépen szóltam rá, hogy hagyja abba. Majd hirtelen belémvillant: Úristen, mit tettem! Emberek súlyos pénzeket fizetnek nekem, hogy helyre kerüljön a hangjuk, a járásuk, az életük, én pedig ostobán rászólok a gyönyörűre, aki éppen a rezonátorait trenírozza, a hangjával mókázik, esetleg éppen gyógyul. Nagy bocsánatkérés után együtt folytattuk. Szeretem tőlük tanulni magamat!