1. mese - Pikk és Pakk életre kel - mi is az a mentális kép
Hogy mik azok az úgynevezett mentális képek, azt elég bonyolult volna elmagyarázni.
Ehelyett úgy döntöttem, hogy írok egy olyan mesét, amiben nagyon egyszerű képek, minőségek, érzetek jelennek meg először, majd egyre bonyolultabb képek kapnak helyet a történetben.
Minél egyszerűbb egy kép, annál könnyebb közvetíteni. Így könnyedén begyakorolhatjátok őket, miközben az egész család remekül szórakozik.
Nincs benne semmi hókuszpókusz, csak az érzéseinket, a megtapasztalt dolgainkat beletesszük a mesébe.
Ha valami nem megy, akkor hagyjátok ki, a gyakorlás, azaz mesélés, során egyre egyszerűbbé, könnyedebbé válik majd az érzetek előhívása.
Élvezzétek, ahogy felfedezitek ezt a csodás - vagy stílszerűbben: mesés - világot, saját magatokat...
Ebben a mesében 3 ellentétpár jelenik meg.
Világos – sötét
Hűvös – meleg
Sima – érdes
A világosság és a sötétség képe nagyon könnyű. Ha kedvetek van, akkor persze kipróbálhatjátok. Ha egyéb nem áll rendelkezésre, akkor remek lesz a leeresztett redőny/ behúzott függöny sötétsége és egy verőfényes nap. Ahogy közeledik a nyár, egyre több alkalom lesz kipróbálni. Ha van pince,vagy kamra, akkor menjetek oda és onnan a napfényre.
A hideg és a meleg felelevenítése is egyszerű. Ott van például a csap. Egyikből hideg jön, a másikból meleg. Mi a múltkor úgy játszottunk, hogy a reggeli melegszendvics elkészítése után a hűlő sütőbe tettem egy kavicsot, a másikat pedig a mélyhűtőbe. Fogdostuk, figyeltük őket.
Nagy szerencsénk volt, mert az egyik kavics leesett és kettéhasadt, így remekül tapasztalhattuk az érdes – sima kontrasztot.
Nyilván ez nem tudja felülmúlni egy kirándulás tapasztalatait, egy vízparti kavicskeresgélés érzeteit, de egy esős délelőttön éppen megfelelt.
Az már egy másik kérdés, hogy nekem mekkora tapasztalatokat szerzett, amikor éjszaka az ágyamból kerültek elő ezek a kavicsok…