17.mese A tóparton - tapintás
17. fejezet
Tapintás
Ebben a mesében a tapintó érzékünkkel fogunk dolgozni.
Felidézünk sok-sok élményt, nagyon odafigyelve, hogy megerősítsük ilyen irányú figyelmünket is.
A tapintásról vannak élményeink, és persze szerezhetünk újakat. Fontos, hogy a gyerekek is mindenféle felületeket megtapasztalhassanak!
Nyáron könnyű dolgunk van, hiszen sokféle helyen járhatunk mezítláb, bőrünk nagyobb felülete kaphat ingereket, hiszen nem fedi túl sok ruha. Rosssz időben se essünk kétségbe, a lakásban is rengeteg játszani, tapintanivaló akad.
Ha a kirándulásokról zsákmánnyal tértek haza, akkor még több tapasztalatot szerezhettek, és remek dolgokkal üthetitek el az esős, hideg napokat is.
Mit is lehet begyűjteni, amivel aztán játszani lehet? Gesztenyét, kavicsokat több méretben, murvát, száraz leveleket. Hogyan is játszhatunk ezekkel a legkisebb áldozathozatal mellett? Nos, ahhoz, hogy kipróbáljuk, milyen érzés mezítláb gyalogolni a különböző felületeken, ahhoz bőven elég egy lavór, illetve egy lavórnyi valami. Nem kell vastagon borítania sem az edény alját. (Használhatunk az előbb felsorolt, kirándulásokon szerzett dolgokon túl sárgaborsót, lencsét, száraz babot, érdemes lehet kipróbálni, milyen egy kiló liszten járni, milyen érzés ugyanez egy kiló són. Utána pedig készíthetünk belőle só-liszt gyurmát.)
Szóval egy unalmas délutánon álljunk csak neki tapicskolni. Nemcsak a gyerekeknek szerzünk kellemes perceket, de mi magunk is nagyon hasznos tapasztalatokra tehetünk szert. Ha beleállítjátok a fürdőkádba a lavórt, akkor takarítani sem kell túl sokat. Bevállalósabb családok a fürdőkádban avart is rugdoshatnak.
A gyerekeknek nem kell elmesélni, hogy ezt miért csináljuk, miért fontos. Nekik elég, ha kipróbálják, aztán meséléskor hivatkozhatunk erre a játékra. Ha kitartóan mesélünk és összekötjük a mesét a tapasztalataikkal, akkor kialakul a gyerekekben az a megszokás, hogy tapasztalataikat könnyen előhívható képekben raktározzák el. Ha használjuk ezeket a képeket, akkor szinte felejthetetlenné tesszük az élményeiket.
Nyáron érdemes kipróbálni, milyen a fűben bukfencezni, a homokban hempergőzni, ősszel beleugrani az avarkupacokba, télen hóangyalt készíteni. Ezek felbecsülhetetlen értékű tapasztalatok! És valljuk be, csak annyi kell hozzá, hogy kimenjünk a természetbe.
Idézzük most fel a meglévő élményeket, majd folyamatosan gyűjtsük őket!